Tematy prac dyplomowych

Tematy prac dyplomowych
Można zaproponować własny (bądź modyfikacje poniższych) temat w szeroko pojętym zakresie sieci komputerowych/sztucznej inteligencji (także VoIP, WiFi, bezpieczeństwo, Raspberry Pi,Android etc… ).
Musi on jednak:
– być interesujący i wykonalny w skończonym czasie,
– spełniać standardy pracy magisterskiej/inżynierskiej na Wydziale,
– musi być wynegocjowany ze mną
może być również rozwinięciem/innym ujęciem tematu zrealizowanego.
Poniższe zagadnienia w zależności od stopnia komplikacji mogą być pracą magisterską lub inżynierską.

 • (NOWY) Aplikacja mobilna do lokalizacji wykorzystująca BT -zakres do ustalenia
 • (NOWY) Supla – możliwości i ograniczenia -zakres do ustalenia

W obu powyższych tematach generalnie należy wykonać system sprawdzający jakie urządzenia z BT pojawiają się w zasięgu RasPi/telefonu/innego urządzenia. Dokładny zakres do ustalenia.

 • (NOWY) Współpraca serwera RADIUS i LDAP
 • (NOWY) Robot jeżdżący po ustalonej trasie.  W badaniach prowadzonych w Instytucie używany jest robocik który jeździ po trasie o specjalnym kształcie.
  W tej chwili jest to robot Makeblock z oprogramowaniem linefollower. Ze swojej natury nie jest to dobre rozwiązanie ponieważ potrzebujemy robota który będzie maksymalnie „płynnie” przemieszczał się po określonej trasie. Trzeba opracować program albo wymyślić robota który „udźwignie” dwa RasPi z powerbankami i kilka anten. Kolejnym problemem jest kwestia toru. Obecnie wyklejamy go na podłodze ale jest to czasochłonne i niezbyt wygodne rozwiązanie. Trzeba by pomyśleć nad optymalizacją problemu.-zakres pracy do ustalenia
 • (NOWY) – Lidar DIY – za pomocą silnika krokowego i urządzenia typu (https://botland.com.pl/pl/skanery-laserowe/13634-laserowy-czujnik-odleglosci-lidar-tfmini-plus-uarti2c-12m.html?search_query=lidar&results=15 ) zbudować lidar 2d.
 • (NOWY) – Mapa otoczenia tworzona za pomocą czujników odległości (ultradźwiękowych)
 • (NOWY) – Mobilna aplikacja zbierająca informacje dotyczącą WiFi, BT etc.. – zakres i forma do ustalenia.
 • (NOWY) – Wykorzystanie magnetometru do tworzenia mapy pola magnetycznego – zakres i forma do ustalenia
 • (NOWY) Wykorzystanie zestawu Sztucznej Inteligencji https://botland.com.pl/pl/kamery-dla-raspberry-pi-i-akcesoria/13302-horned-sungem-ai-vision-kit-modul-sztucznej-inteligencji-z-kamera-dla-raspberry-pi.html – zakres do ustalenia
 • (NOWY) Coś kreatywnego z wykorzystaniem Raspberry Pi i https://www.embeddedartists.com/products/2-7-inch-e-paper-display/ – zakres do ustalenia
 • System niewykrywalnej transmisji dla facebooka/instagrama – (zakres do ustalenia). Problemem jest osadzenie znaku wodnego w obrazku i wrzucenie go na facebooka, a następnie odczytanie go po drugiej stronie. Należy zidentyfikować zmiany, które robi facebook z rysunkami, tak żeby cyfrowy znak wodny był odporny na te operacje.
 • Aplikacja do śledzenia położenia wykorzystująca beacony –  czyli prosta aplikacja która spisuje w zasięgu beacona znajdował się telefon. (Jak zasięg beacona będzie mały to będzie można zebrać gdzie się znajdował)
 • Wykonanie czegoś na kształt:
  • https://www.youtube.com/watch?v=nTrnYhIXzGc
  • https://www.youtube.com/watch?v=CvZ4_SIAxDY
 • Budowa urządzenia analogicznego do: https://www.youtube.com/watch?v=CvZ4_SIAxDY
 • Rozpoznawanie twarzy z wykorzystaniem biblioteki opencv (do ustalenia/uściślenia)-

 

 • Realizacja robota mobilnego typu LineFollower w oparciu o platformę Arduino Robot powinien być wyposażony w dowolny sensor linii oraz opcjonalnie w ultradźwiękowy czujnik odległości w celu omijania przeszkód.
 • Coś interesującego z wykorzystaniem powyższego zestawu
 •  Domoticz – Internet Rzeczy
 •  Automatyczna pielęgnacja kwiatów – możliwości i ograniczenia
 • Twórcza kopia rozwiązania z: http://dakboard.com/blog/

Do pracy można podejść dwojako:
1) zdecydowanie poprawić stronę która jest wyświetlana w trybie kiosku
2) zastanowić się nad sprzętowym udoskonaleniem rozwiązania ze strony
lub
własna propozycja zmian.

 • Bitwa robotów
  Zaprojektować algorytm sztucznej inteligencji sterujący „walczącymi” robotami. Roboty bezpośrednio sterowane są poprzez Arduino. Należy uwzględnić możliwość sterowania (kabel bądź wifi).
 •  Lokalizacja przy wykorzystaniu Wi-Fi
  Możliwość wyliczenia pozycji wewnątrz budynku na podstawie mocy (nie jakości) sygnału radiowego (RSSI) WiFi. Zakładamy, że wewnątrz budynku użytkownik zawsze znajduje się w zasięgu przynajmniej trzech AP. Na podstawie triangulacji sygnału wyliczana jest aktualna pozycja urządzenia. Można również wykorzystywać BT lub RFID (lub podobne – do ustalenia).Możliwa praca inżynierska wykorzystująca już gotowy program (do omówienia).
 • Raspberry Pi w samochodzie, możliwości i ograniczenia.
  Inwencja nieograniczona. Na przykład wykrycie faktu zaszronienia szyby i poinformowanie kierowcy, że musi wyjść wcześniej z domu. Rozpoznawanie numerów rejestracyjnych. Itp…
 • Opracowanie szeroko pojętego projektu „inteligentnego domu” w oparciu o tanie technologie i rozwiązania Open Source.
  Projekt integruje zagadnienia z przedmiotów sieciowych (linux, komunikacja sieciowa), systemów wbudowanych oraz programowania aplikacji web.
  Celem jest zebranie istniejących rozwiązań (Internet) oraz próba ich integracji przy wykorzystaniu systemu Linux uruchomionego na komputerze klasy PC lub Raspberry Pi oraz wykorzystanie możliwości platformy Arduino lub analogicznej .
  Przykładowe problemy (do dyskusji, oczywiście nie wszystkie jednocześnie)
  1. Jak zbierać dane z kilku termometrów? Jak rozwiązać problem termometru bezprzewodowego? Jak na podstawie odczytu temperatury wykonać jakieś działanie (uruchomienie ogrzewania, etc…)
  2. Jeżeli w nocy spadnie śnieg to kierowca musi wyjść z domu 10 minut wcześniej żeby odśnieżyć auto. Jak stwierdzić że spadł śnieg (jak określić jego ilość)? Kierowca jest wielkim śpiochem i każde 10 minut snu jest bezcenne jak rozwiązać problem obudzenia go w zależności od tego czy spadł śnieg czy nie?
  3. Jak sterować ekspressem do kawy nie wyposażonym w żaden interfejs zewnętrzny? Przykładowo mamy ekspress do kawy i chcielibyśmy żeby włączył się o określonej godzinie.
  4. Układ sprawdzający czy zostało zamknięte okno oraz zgaszone światło. Jak monitorować taki system z zewnątrz?
  5. Problem wynajętego mieszkania. Jak rozwiązać problem komunikacji urządzeń i czujników w pomieszczeniach w których nie ma możliwości położenia okablowania.
  6. Jak można wykorzystać stary telefon GSM do powyższych układów? Kryterium jest jak najniższy koszt urządzenia.
  7. Problem który można potraktować pobieżnie jak i również kompleksowo jako zupełnie oddzielne rozwiązanie. System pobiera pogodę z sieci (ICM lub dowolne inne wiarygodne źródło) i na tej podstawie steruje roletami w oknach. To znaczy gdy zapowiadane są upały odpowiednio wcześniej nie podnosi rolet a gdy zapowiadane są mrozy stara się jak najwięcej otwierać rolety tak aby „złapać” jak najwięcej energii słonecznej. Należy przemyśleć współpracę z zewnętrznymi termometrami jak i czujnikami światła. Zagadnienie jest bardzo zaawansowane i stopień jego realizacji jest do dyskusji.
  8. Jak z poziomu komputera pc/raspberry sterować urządzeniem nie przystosowanym do komunikacji z komputerem. Vide problem z ekspressem do kawy jak również włączanie/wyłączanie światła/wentylacji etc…
  9. Do czego można wykorzystać kamerę usb?
  10. Przemyśleć interfejs takich systemów (www, android, ???).
  Powyższe problemy są jedynie przykładowe i ilustrują zagadnienie, można zaproponować własne analogiczne.
  Rozwiązania pojedynczych problemów są znane i można je bez problemu znaleźć w internecie. Należy przemyśleć ich integrację oraz praktyczne wdrożenie. Jak opracować takie systemy aby były możliwie tanie oraz proste we wdrożeniu (bez lutowania, ciągnięcia kabli etc…) nawet dla osób nieobytych z komputerami i elektroniką.
 • Maszyna do robienia czegoś interesującego
  Zaprojektować (a najlepiej wykonać) urządzenie wykorzystujące Raspebrry Pi/Arduino bądź analogiczne robiące coś ciekawego.
  Np (projekty już istniejące):
  Raspberry Pi + kamerka rozpoznający obrazy i reagujący na nie
  Arduino sterujący samochodzikiem/dronem
  Raspberry rozpoznający odciski palców i otwierający na tej podstawie zamek
  Wykorzystanie RFID/GPS/GSM – do ustalenia
  etc… etc..
 • System analizy treści strony www
  Oprogramowanie potrafiłoby reagować na zmiany w treści określonych stron i na tej podstawie podejmować ustalone działania (przykładowo: wysłanie maila/sms w przypadku zmiany kursu akcji, czy automatyczne powiadamianie o godzinach rektorskich/dziekańskich etc…)
 • Opracowanie i uruchomienie „prywatnej chmury” (można korzystać z istniejącego systemu).
 • Raspberry Pi – zastosowanie komputerka jako stacja multimediów/ ruter/ AP – do ustalenia
 • Raspberry Pi – rozpoznawanie tablic rejestracyjnych
 • „Stacja pogodowa” – zebranie danych z czujników (temperatura, ciśnienie, wilgotność etc…) i ich prezentacja (jako strona www, aplikacja Android, etc…), możliwe wykorzystanie Raspberry
 •  Archiwizacja danych przy użyciu oprogramowani Open Source
 • Budowa nieinwazyjnego systemu mierzenia parametrów takich jak wilgotność,temperatura etc. – Przykładowo należy zaproponować „monitoring” zabytkowego wnętrza w którym niedozwolone jest instalowanie okablowania bądź jakakolwiek inna fizyczna ingerencja w infrastrukturę budynku.
 • Własne rozwiązania typu cloud
 • Rozwiązania integrujące środowiska Linux i Microsoft w sieciach lokalnych.

słowa kluczowe: dr inż. Krzysztof Lichy prace dyplomowe magisterskie inżynierskie FTIMS PŁ Informatyka Instytut Informatyki PŁ