Tematy prac dyplomowych

Tematy prac dyplomowych
Można zaproponować własny (bądź modyfikacje poniższych) temat w szeroko pojętym zakresie sieci komputerowych/sztucznej inteligencji (także VoIP, WiFi, bezpieczeństwo, Raspberry Pi,Android etc… ).
Musi on jednak:
– być interesujący i wykonalny w skończonym czasie,
– spełniać standardy pracy magisterskiej/inżynierskiej na Wydziale,
– musi być wynegocjowany ze mną
może być również rozwinięciem/innym ujęciem tematu zrealizowanego.
Poniższe zagadnienia w zależności od stopnia komplikacji mogą być pracą magisterską lub inżynierską.

  • (NEW2023) Fotowoltaika – monitorowanie i zarządzanie autokonsumpcją – zakres do ustalenia
  • (NEW2023) inżynierski – zaproponować i opracować (wydruk 3d?) obudowę dla urządzenia badawczego (Raspbery Pi + monitor + powerbank + camera). Urządzenie obecnie wygląda następująco: https://photos.app.goo.gl/VJArzLLYkbkaQ4RdA
  • (NEW2023) Sterowanie paskami led – coś na kształt: https://www.youtube.com/watch?v=M8xCgQUihd8
    Zakres do ustalenia
  • (NEW2023) Supla – możliwości i ograniczenia -zakres do ustalenia (monitorowanie wodomierza, monitoring PV etc)
  • (NEW2023) Budowa nieinwazyjnego systemu mierzenia parametrów takich jak wilgotność,temperatura  – Przykładowo należy zaproponować „monitoring” zabytkowego wnętrza w którym znajdują się cenne instrumenty muzyczne. Można wykorzystać istniejące oprogramowanie (HA, Supla etc.)
  •  Aplikacja mobilna do lokalizacji wykorzystująca BT -zakres do ustalenia
  • Mapa otoczenia tworzona za pomocą czujników odległości (ultradźwiękowych)
  • Wykorzystanie zestawu Sztucznej Inteligencji https://botland.com.pl/pl/kamery-dla-raspberry-pi-i-akcesoria/13302-horned-sungem-ai-vision-kit-modul-sztucznej-inteligencji-z-kamera-dla-raspberry-pi.html – zakres do ustalenia
  • Coś kreatywnego z wykorzystaniem Raspberry Pi i https://www.embeddedartists.com/products/2-7-inch-e-paper-display/ – zakres do ustalenia
  • Wykonanie czegoś na kształt:
    • https://www.youtube.com/watch?v=nTrnYhIXzGc
    • https://www.youtube.com/watch?v=CvZ4_SIAxDY
  • Budowa urządzenia analogicznego do: https://www.youtube.com/watch?v=CvZ4_SIAxDY
  • Rozpoznawanie twarzy z wykorzystaniem biblioteki opencv (do ustalenia/uściślenia)-
  •  Wykorzystanie robota ARM1 (http://www.robotyka.com/wiadomosc.php/wiadomosc.420/arm1). Robot nie jest najnowszy niemniej jednak ciągle posiada spory potencjał. Zakres pracy do indywidualnego ustalenia.

 

  •  Domoticz – Internet Rzeczy
  •  Automatyczna pielęgnacja kwiatów – możliwości i ograniczenia
  • Twórcza kopia rozwiązania z: http://dakboard.com/blog/

Do pracy można podejść dwojako:
1) zdecydowanie poprawić stronę która jest wyświetlana w trybie kiosku
2) zastanowić się nad sprzętowym udoskonaleniem rozwiązania ze strony
lub
własna propozycja zmian.

  •  Lokalizacja przy wykorzystaniu Wi-Fi
    Możliwość wyliczenia pozycji wewnątrz budynku na podstawie mocy (nie jakości) sygnału radiowego (RSSI) WiFi. Zakładamy, że wewnątrz budynku użytkownik zawsze znajduje się w zasięgu przynajmniej trzech AP. Na podstawie triangulacji sygnału wyliczana jest aktualna pozycja urządzenia. Można również wykorzystywać BT lub RFID (lub podobne – do ustalenia).Możliwa praca inżynierska wykorzystująca już gotowy program (do omówienia).
  • Raspberry Pi w samochodzie, możliwości i ograniczenia.
    Inwencja nieograniczona. Na przykład wykrycie faktu zaszronienia szyby i poinformowanie kierowcy, że musi wyjść wcześniej z domu. Rozpoznawanie numerów rejestracyjnych. Itp…
  • Opracowanie szeroko pojętego projektu „inteligentnego domu” w oparciu o tanie technologie i rozwiązania Open Source.
    Projekt integruje zagadnienia z przedmiotów sieciowych (linux, komunikacja sieciowa), systemów wbudowanych oraz programowania aplikacji web.
    Celem jest zebranie istniejących rozwiązań (Internet) oraz próba ich integracji przy wykorzystaniu systemu Linux uruchomionego na komputerze klasy PC lub Raspberry Pi oraz wykorzystanie możliwości platformy Arduino lub analogicznej .
    Przykładowe problemy (do dyskusji, oczywiście nie wszystkie jednocześnie)
    1. Jak zbierać dane z kilku termometrów? Jak rozwiązać problem termometru bezprzewodowego? Jak na podstawie odczytu temperatury wykonać jakieś działanie (uruchomienie ogrzewania, etc…)
    2. Jeżeli w nocy spadnie śnieg to kierowca musi wyjść z domu 10 minut wcześniej żeby odśnieżyć auto. Jak stwierdzić że spadł śnieg (jak określić jego ilość)? Kierowca jest wielkim śpiochem i każde 10 minut snu jest bezcenne jak rozwiązać problem obudzenia go w zależności od tego czy spadł śnieg czy nie?
    3. Jak sterować ekspressem do kawy nie wyposażonym w żaden interfejs zewnętrzny? Przykładowo mamy ekspress do kawy i chcielibyśmy żeby włączył się o określonej godzinie.
    4. Układ sprawdzający czy zostało zamknięte okno oraz zgaszone światło. Jak monitorować taki system z zewnątrz?
    5. Problem wynajętego mieszkania. Jak rozwiązać problem komunikacji urządzeń i czujników w pomieszczeniach w których nie ma możliwości położenia okablowania.
    6. Jak można wykorzystać stary telefon GSM do powyższych układów? Kryterium jest jak najniższy koszt urządzenia.
    7. Problem który można potraktować pobieżnie jak i również kompleksowo jako zupełnie oddzielne rozwiązanie. System pobiera pogodę z sieci (ICM lub dowolne inne wiarygodne źródło) i na tej podstawie steruje roletami w oknach. To znaczy gdy zapowiadane są upały odpowiednio wcześniej nie podnosi rolet a gdy zapowiadane są mrozy stara się jak najwięcej otwierać rolety tak aby „złapać” jak najwięcej energii słonecznej. Należy przemyśleć współpracę z zewnętrznymi termometrami jak i czujnikami światła. Zagadnienie jest bardzo zaawansowane i stopień jego realizacji jest do dyskusji.
    8. Jak z poziomu komputera pc/raspberry sterować urządzeniem nie przystosowanym do komunikacji z komputerem. Vide problem z ekspressem do kawy jak również włączanie/wyłączanie światła/wentylacji etc…
    9. Do czego można wykorzystać kamerę usb?
    10. Przemyśleć interfejs takich systemów (www, android, ???).
    Powyższe problemy są jedynie przykładowe i ilustrują zagadnienie, można zaproponować własne analogiczne.
    Rozwiązania pojedynczych problemów są znane i można je bez problemu znaleźć w internecie. Należy przemyśleć ich integrację oraz praktyczne wdrożenie. Jak opracować takie systemy aby były możliwie tanie oraz proste we wdrożeniu (bez lutowania, ciągnięcia kabli etc…) nawet dla osób nieobytych z komputerami i elektroniką.
  • Maszyna do robienia czegoś interesującego
    Zaprojektować (a najlepiej wykonać) urządzenie wykorzystujące Raspebrry Pi/Arduino bądź analogiczne robiące coś ciekawego.
    Np (projekty już istniejące):
    Raspberry Pi + kamerka rozpoznający obrazy i reagujący na nie
    Arduino sterujący samochodzikiem/dronem
    Raspberry rozpoznający odciski palców i otwierający na tej podstawie zamek
    Wykorzystanie RFID/GPS/GSM – do ustalenia
    etc… etc..
  • Raspberry Pi – rozpoznawanie tablic rejestracyjnych

 

słowa kluczowe: dr inż. Krzysztof Lichy prace dyplomowe magisterskie inżynierskie FTIMS PŁ Informatyka Instytut Informatyki PŁ